Karayolu Taşımacılığı Nedir?

Lojistiğin en temel taşıma yöntemi olan ve diğer taşıma yollarına  da zemin hazırlayan karayolu taşımacılığı; Yüklerin, zamanında, güvenli, ekonomik ve sağlam bir şekilde taşınmasına olanak sağlayan bir sistemdir.

Başlangıç noktasından varış noktasına kadar aktarmasız ve hızlı bir şekilde taşınması mal açısından güvenli olurken, üretici açısından ise kısa mesafeli yollarda diğer taşıma yollarına nispeten daha ucuz olması ile daha çok tercih edilen bir taşıma yöntemidir.

Karayolu taşımacılığının diğer taşıma modlarına oranla daha fazla avantajı bulunmakta.

 • Kısa mesafeli yollarda daha hızlı taşıma ve ekonomik kolaylık sağlar.
 • Kapıdan kapıya teslimat kolaylığı vardır.
 • Hızlı servis olanağı ve çıkış-varış zamanlarını rahatlıkla ayarlayabilme.
 • İstenilen zamanda, istenilen yerde yükleme-boşaltma işlemlerinde ve teslimatlarda kolaylık sağlar.
 • Diğer taşıma modlarında bekleme aksaklıkları oluşurken karayolu taşımacılığında bu neredeyse  çok az yaşanır.
 • Düşük elleçleme maliyeti ve hasar riski.
 • Çok farklı hacimlerde taşıma yapılabilir.

Karayolu taşımacılığının avantajlarının yanı sıra her taşıma yolunda olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır.

 • Diğer taşıma modlarına oranla altyapı yatırımı daha azdır,
 • Ağırlık sınırlamaları ve tek seferde diğer modlara göre daha az yük taşınması,
 • Kötü hava koşullarından etkilenmesi ve daha fazla kaza riskinin bulunması,
 • Pazar dalgalanmasının belirsizliği ve çevre kirliliği, trafik yoğunluğu dezavantajlarından bazılarıdır.

Karayolu Taşımacılığının Önemi

Taşıma modları arasında en yaygın olan mod karayolu taşımacılığıdır. Diğer modlar tercih edilse dahi devamında yine karayolu taşımacılığına başvurulacaktır.

Güvenilir olması, kolaylık sağlaması ve fiyat açısından daha cazip olması karayolu taşımacılığını öncelikli tercih haline getirmektedir. Ev taşımasından, kimyasal taşınmasına kadar her tür mal karayolu taşımacılığı ile yapılabilmektedir.

Küçük yüklerde havayolu, büyük yüklerde ise denizyolu ve demiryolu taşımacılığıyla rekabet halinde olan karayolu taşımacılığı esnek ve çok yönlü taşımacılık avantajları sayesiyle diğer modlara ihtiyaç duymadan kapıdan kapıya teslim yapabilmektedir ve bu avantajı sayesinde önemini korumaya devam eder.

Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Nedir?

İthalat ve ihracatın altyapısının büyük bir çoğunluğuna sahip olan lojistik, uluslararası alanda karayolu taşımacılığı ile sağlam ve güvenilir bir ağ oluşturmuştur.

Coğrafi konum elverdiği sürece her yere ulaşabilmesi ve güvenilir olması sebebiyle genellikle uluslararası taşımacılıkta da karayolu taşımacılığı tercih edilmektedir

Güvenli

Dünyanın en büyük şirketlerinden bazılarının karmaşık küresel tedarik zincirlerine etkili çözümler sunma deneyimimizden faydalanırsınız.

Hızlı Teslimat

Hava ve Deniz Taşımacılığı ürünlerimizin basit bir uzantısını içeriyor olsun, depolamada gelişme anlamına gelse de her yenilikten faydalanırsınız.

7/24 Destek

Tüm bunlar, Saha Lojistikteki olağanüstü destek ekibini neden işinizi destekleyen çözümlere olan tutkularını uygulamaya hazır bulacağınızı açıklıyor